Aktuality

Jak se starat o kožené boty?

lazy

Kožené boty patří k tomu nejlepšímu, co si můžete dopřát. Přírodní materiál, který vypadá luxusně a je velice pohodlný. Když mu navíc dopřejete pravidelnou péči, bude dlouho dobře sloužit a skvěle vypadat. Prozradíme vám, jak správně pečovat o koženou pánskou obuv.

Není kůže jako kůže

Při péči o koženou obuv berte v potaz, o jaký druh kůže se jedná. Jiný přístup vyžaduje hladká přírodní useň a jiná broušená kůže typu nubuk či velur (semiš).

Prevence je základ

Než poprvé vyrazíte ven v nových kožených botách, chvilku jim věnujte. O výživu materiálu i lesk se postarají speciální krémy a vosky. Nanášejte je houbičkou či jemným bavlněným hadříkem. Po krátkém zaschnutí důkladně vykartáčujte speciálním kartáčem. U prvního použití krému doporučujeme proceduru až třikrát zopakovat. Péče o boty před první vycházkou zajistí lepší odolnost proti vodě i nečistotám, a také významně prodlouží jejich životnost.

U obuvi z broušené kůže vybírejte speciální přípravky pro ni určené. Nikdy nepoužívejte krémy, mohli byste kůži nenávratně poškodit.

Pro všechny druhy kůže je určena impregnace ve spreji. Zabrání pronikání vody i usazování nečistot. Každá další údržba či čistění pak budou jednodušší.

Opakování impregnace zajistí sucho

I když obuv odpočívá v botníku a čeká na novou sezónu, tak stárne. Kůže pomalu vysychá, impregnace se odpařuje. Proto je nutné impregnaci čas od času zopakovat. Impregnujte pokaždé, když vám přijde, že povrch boty začíná nasakovat kapičky vody. Výrobci impregnačních prostředků udávají, že kapalná impregnace by se měla opakovat každých 14 dní. U voskových a pastových impregnací stačí nová aplikace jednou za 6 týdnů.

Jak očistit a nepoškodit

Znečištěnou obuv očistěte co nejdříve. U naimpregnované obuvi je to jednoduché. Většinou stačí s botou klepnout a nečistota se sveze po povrchu. Větší špínu otřete vlhkým hadříkem. U broušené kůže vám pomůže speciální guma na velur a semiš. Malou kostičkou jemnými pohyby odstraníte většinu skvrn.

Podešev z přírodní usně potřebuje zvláštní péči

Boty, které mají podešev z přírodní usně, jsou primárně určeny k nošení v interiéru. Zvláště v letním období je však jistě budete chtít nosit i ven. Ve chvíli, kdy s nimi nebudete pouze přecházet z auta do kanceláře a zpět, doporučujeme boty nechat podrazit gumovou podrážkou. Zvýšíte tak životnost podešve, a to i v případě, že vás zastihne nepříznivé počasí. Pokud si ovšem chcete zachovat výhody, jako jsou pružnost, lehkost a prodyšnost, které nepodražená podešev z přírodní usně přináší, a zároveň chcete takové boty nosit ven, je nutné podešev ošetřit speciální, velmi silnou impregnací. Zamezíte tak jejímu navlhnutí a prodloužíte životnost obuvi.