Aktuality

Kožené boty nejsou na dvě sezony

lazy

Čisté a dokonale opečovávané boty jsou základem šatníku. Důležité přitom je začít s údržbou už před prvním nazutím bot. Přečtěte si, jak správně zacházet s koženou obuví a co všechno k tomu potřebujete.

Každé nové boty si zaslouží péči hned po otevření krabice a vybalení z jemného papíru. Botám vždy dopřejte jemné přeleštění houbičkou s olejem.

Impregnace nových celokožených bot obvykle není potřeba. Jiné to je, pokud jdete ven a je mokro. V tom případě aplikujte ve dvou až třech vrstvách impregnaci i na nové boty.

Impregnaci pak opakujte každé dva měsíce. Pozor ale, aby se na botách netvořily stékající kapky, které by zůstaly na kůži po zaschnutí vidět.

Voskovat ani krémovat nové boty zatím nemusíte – to stačí až po přibližně čtyřech nošeních.

Boty řádně „prošlápněte”

Možná vám maminka v dětství říkávala, že než v nových botách půjdete ven, prvně si je doma „prošlápněte”. A měla pravdu – novým koženým botám vždy dopřejte pár dní na noze jen tak doma. Boty se tak přizpůsobí tvaru vaší nohy.

Ideálním terénem pro první vycházku je suchý a hrubší povrch (třeba chodník nebo asfalt), kde se kožená podrážka správně obrousí a díky tomu nebude klouzat.

Každodenní údržba: po příchodu věnujte svým botám 10 sekund

Stejně jako vy potřebují i vaše boty odpočinek po náročném dni. Po příchodu domů je proto vyzujte a vložte do nich napínáky. Ty udělají botám velkou službu:

  • Pomáhají vyrovnat varhánky na kůži.
  • Vstřebávají do sebe vlhkost i pachy.
  • Provoní boty.

Boty je nejlepší nechat v napínácích několik dní, než je opět nazujete. Proto doporučujeme střídat několik párů obuvi, abyste každý vynesli asi čtyřikrát měsíčně.